Маркування, зберігання, комплектування шин
Уміння читати маркування шини - корисний навик для автомобіліста. На боковині шини вказується маса інформації, яку можна умовно розділити на дві групи:
- інформація про походження і відповідності шини: виробник, модель, дата і місце виробництва, дані про сертифікацію, унікальний ідентифікаційний номер шини
- експлуатаційні характеристики шини: тип, розмір, індекси навантаження і швидкості, умови експлуатації, правила монтажу на диск, додаткові характеристики
У самому загальному випадку маркування включає в себе такі елементи:
- RADIAL - шина радіального типу. На діагональних шинах - як більш старих - маркування типу немає, тобто діагональні шини такими є за замовчуванням.
- TUBELESS - шина безкамерні типу. Велика частина сучасних авто використовує шини саме цього типу. На шинах ж камерного типу вказується тип TUBE TYPE.
Розмір шини
Розмір шини - основна характеристика, з якою завжди починається підбір шини. Розмір шини містить в собі інформацію про ширині і висоті профілю, типі шини і садивний діаметрі. У прикладі на малюнку в розмірі "закодована" наступна інформація:
- 225 - ширина профілю ненавантаженої шини складає 225 міліметрів.
- 50 - висота профілю ненавантаженої шини складає 50% від ширини профілю
- R - шина з радіальної конструкцією каркаса
- 16 - посадковий діаметр шини (і, відповідно, діаметр колісного диска) складає 16 дюймів
Іноді після розміру можуть йти літерні символи, найбільш часто вживаним з яких є індекс C, який позначає посилену шину з великим індексом навантаження. Розміри з індексом C характерні для легковантажного комерційного транспорту.
Міліметри, відсотки, дюйми - і все це в одному розмірі. Дивно, правда? Такий мішанині ми зобов'язані довгій історії шин. А адже зустрічаються повністю дюймові розміри, повнопрофільні шини, у маркуванні яких значення висоти профілю просто не береться, маркування із зазначенням висоти профілю в міліметрах.
Як не заплутатися у всьому різноманітті розмірів? Просто дотримуйтесь рекомендацій виробника вашого автомобіля - рекомендований і допустимі розміри шин зазначені в керівництві з експлуатації вашого автомобіля.
Індекс навантаження, індекс швидкості - службові індекси, що показують область застосування шини. Зазвичай, індекс швидкості вказується поруч з індексом навантаження, окремо від власне розміру. Тим не менш, іноді можна зустріти специфікації шин, у яких використовується застаріла маркування - коли індекс швидкості зазначений у самому розмірі, у вигляді 205/50VR16
Ще однією важливою і корисною групою інформації в маркуванні є категорія якості шини із загальних стандартів оцінки якості шин (UTQG Standards) Департаменту транспорту США. За результатами оцінки моделі шини на боковину наноситься таке маркування:
Treadwear 150 - показник відносної зносостійкості протектора. Число показує приблизну ходимость протектора шини по відношенню до еталонної шини, для якої це значення дорівнює 100. Тобто протектор шини з наведеної маркуванням 150 може прослужити в півтора рази довше, ніж "еталонна шина" при тих же умовах. Під «умовами» маються на увазі умови лабораторних випробувань шин.
Важливо розуміти, що цей показник ніяк не можна вважати абсолютним, оскільки термін життя шини залежить від безлічі факторів. Але за інших рівних умов, чим вищий цей показник, тим довше буде вам служити шина.
Traction A - цей показник позначає коефіцієнт зчеплення, властивий шині, і характеризує здатність шини гальмувати на вологому покритті. Так само як і попередній показник, цей є відносним. Можливі значення: AA, A, B, C - де AA відповідає найбільш "чіпкої" шині, а C - найменш.
Важливо розуміти, що цей параметр характеризує роботу шини в досить м'яких умовах, і слабо придатний для оцінки стійкості шини до аквапланування або "сплешпланірованію".
Temperature B - цей показник характеризує стійкість шини до тепла, що виробляється при роботі шини. Має три градації - A, B і C - де найбільшою термостійкості відповідає категорія А.
Важливо розуміти, що цей показник характеризує здатність шини відводити внутрішнє генерируемое тепло в штатному режимі роботи, і майже ніяк не відноситься до здатності шини опиратися зовнішнім джерелам підвищеної температури.
приклад: 175/70R13, 82T
- 175 - ширина профілю шини, мм.
- 70 - серія, профіль шини, відношення висоти профілю до його ширини.
- R - символ радіальної конструкції шини.
- 13 - посадковий діаметр, дюйми.
- 82 - індекс навантаження, визначається за таблицею.
- Т - індекс максимальної швидкості, км / ч.
Позначення на боковині шин:
- TL, TUBELESS - безкамерная шина.
- Торгова марка
- Модель шини
- Символи омологації, для деяких країн (США, Бразилія, Європа)
- DOT - департамент Транспорту США, цифри-код заводу, код моделі, код розміру.
- Номер шини
- Країна виготівник
- Дата випуску - тиждень і рік, 4 символи. (2006 - 20я тиждень 2006 року)
- TREADWEAR 240 - зносостійкість по відношенню до еталонної шини
- TRACTION A - індекс характеризує гальмування на вологому покритті
- TEMPERATURE A - стійкість до високих температур
- TWI - індикатор зносу шини
Основні написи призначені безпосередньо для покупця, і якщо Ви захочете купити шини в Україні (або в будь-який інший країні), то ці позначення нададуть Вам саму вичерпну інформацію про купують товар. Наприклад, назва компанії-виробника (Goodyear), модель (CARGO G26), ширина шини (195 мм), профіль (відношення висоти до ширини 70%), діаметр і тип шини (R15, де R, або Radial, означає, що шина радіальна, а 15 - діаметр обода), індекс навантаження 100 - максимальне навантаження до 800 кг (докладна таблиця див. нижче), гранична швидкість - R - до 170 км / год (докладна таблиця див. нижче). Якщо в складі шини присутній металевий корд, то на ній з'являється напис STEEL; TUBLESS написано на безкамерних шинах, а на камерних - TUBE або TUBE TYPE. Таким чином основні написи на шині можуть виглядати наступним чином: Goodyear CARGO G26, 195/70, R15 100R.
Що стосується індексів та інформаційних написів, то вони несуть в собі додаткові відомості, які теж можуть бути корисні для всіх охочих купити автомобільні шини.
Як правило, на шинах ще вказують:
- дату їх виробництва;
- спеціально для країн СНД ставлять штамп відділу технічного контролю, який вказує на сорт шин;
- світлий кружок або точка, поставлені на найлегшому місці шини - балансувальна відмітка. Надалі, при шиномонтаже поруч цією відміткою ставлять вентиль;
- на зимових шинах букви «M + S» (MUD AND SNOW) означають бруд і сніг;
- стрілка на боковині шин, призначених для внедоржніков і володіють підвищеною прохідністю, вказує на бажаний напрямок руху колеса (вперед);
- слово «RAINFORCED» говорить про те, що перед Вами шини з підвищеною несучою здатністю;
- на відповідність американським вимогам безпеки вказують літери DOT;
- цифра з буквою «Е» в гуртку означає, що шина має європейський сертифікат про відповідність стандарту безпеки. Ці стандарти регулюються Правилами 30 ЄЕК ООН, а цифра в гуртку позначає код країни-виробника шини.
Ще на шинах іноді позначають стандарти та індикатори зносу. Для того, щоб Ви, перед тим як купити шини, диски, отримали більш повну інформацію, пропонуємо Вашій увазі таблицю індексів допустимої швидкості та вантажопідйомності. Ці маркери входять в основну назву шини, тому знаючи їх Ви зможете набагато швидше визначитися з вибором відповідної покришки.
Допустима швидкість:
- L - 120 км / год;
- М - 130 км / год;
- N - 140 км / год;
- Р - 150 км / год;
- Q - 160 км / год;
- R - 170 км / год;
- S - 180 км / год;
- Т - 190 км / год;
- Н - 210 км / год;
- V - 240 км / год;
- W - 270 км / год.
Якщо на шині індекс швидкості не зазначений, то гранична швидкість не повинна бути більше 150 км / год.
Вантажопідйомність (чим вище число, тим вона більше):
- «72» - 355 кг;
- «76» - 400 кг;
- «82» - 475 кг;
- «84» - 500 кг;
- «95» - 650 к